Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Mając na uwadze ten fakt, powinniśmy spośród niej utworzyć bezprecedensowego formy żywopłotu. Z tej przyczyny nasz żywopłot nabędzie niespotykany charakter oraz będzie się faworyzować spośród płotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach oraz bagiennych torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w polskich parkach. Umiłowaliśmy je za naturę oraz wiosenne kotki. Nie są żmudne, wymagają jeno mnóstwo nawodnienia i trochę słońca. Zaspokoją się niby wszystką ziemią.


Malutko krzewów podoła także równie ekspresowo stymulować stracone pędy i gałęzie. Wierzby nadzwyczaj łatwo odbudowują także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty bądź nawet uszkodzony pęd zanurzony w deszczowej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz przekaże początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, aby z wierzb wykonywać zaplątane sztachety ogrodzeniowe bądź płotki zatopione liśćmi. Pewnie należałoby dysponować tak szlachetne ogrodzenie. Najodpowiedniej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco zbiorowych cech:

robią proste, długie oraz nadzwyczaj giętkie pędy – z powodu tego można bez trudu formować kształt ogrodzenia;
szybko odrastają po obcięciu- w skrótowym czasie możemy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już idee na postać ogrodzenia, musimy postarać się o przydatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, zoczenie ich w przesłankach samoistnych jest ciężkie, bo dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują nader długie a zarazem prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie należało poczekać kilka lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy w pierwszej kolejności miejsce w ogrodzie, mało przez nas odwiedzane i najmniej widoczne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam rozsady, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki długości 25-30 cm, które zdołamy zdobyć z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem wypada je namoczyć na 24 h w głębi, tak aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby górował tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się grubieją, wskutek tego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa powywracamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy sporadycznie przewyższają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s